استفتای اخیر آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای پیرامون التزام ولایت فقیه

برتربین - ولایت فقیه


  • مطلب زیر شامل این موارد هست
              التزام به ولایت فقیه
                   اعتقاد به اصل ولایت فقیه
                   اداره رسانه های گروهی تحت نظر ولی امر مسلمین
                   مسلمان حقیقی بودن  کسی که اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه ندارد ...
                   ولی فقیه, ولایت تکوینی و مصلحت عمومی
                   اوامر ولی فقیه برای همه مسلمانان
                   و ...

                

احكام تقلید - ولایت فقیه و حكم حاكم‏

سؤال (جدید): خواهشمند است در خصوص «التزام به ولایت فقیه» توضیح دهید؛ به عبارت دیگر چگونه باید عمل نماییم تا بدانیم كه به جانشین بر حق آقا امام زمان (عج) اعتقاد و التزام كامل داریم؟

جواب: ولایت فقیه به معناى حاكمیت مجتهد جامع‌الشرایط در عصر غیبت است و شعبه‌اى است از ولایت ائمه اطهار (علیهم السلام) كه همان ولایت رسول الله (صلى الله علیه وآله) مى‌‌باشد و همین كه از دستورات حكومتى ولى امر مسلمین اطاعت كنید نشانگر التزام كامل به آن است.

 


س 56: آیا اعتقاد به اصل ولایت فقیه از جهت مفهوم و مصداق یك امر عقلى است یا شرعى؟

ولایت فقیه كه عبارت است از حكومت فقیه عادل و دین‏شناس حكم شرعى تعبدى است كه مورد تأیید عقل نیز مى‏باشد، و در تعیین مصداق آن روش عقلائى وجود دارد كه در قانون اساسى جمهورى اسلامى ایران بیان شده است.

 


س 57: آیا احكام شرعى در صورتى كه ولى امر مسلمین به دلیل مصالح عمومى مسلمانان، بر خلاف آنها حكم نماید، قابل تغییر و تعطیل است؟

موارد این مسأله مختلف است.

 


س 58: آیا رسانه‏هاى گروهى در نظام حكومت اسلامى باید تحت نظارت ولى فقیه یا حوزه‏هاى علمیه و یا نهاد دیگرى باشند؟

اداره رسانه‏هاى گروهى باید تحت امر و اشراف ولى امر مسلمین باشد و در جهت خدمت به اسلام و مسلمین و نشر معارف ارزشمند الهى به كار گمارده شود، و نیز در جهت پیشرفت فكرى جامعه اسلامى و حل مشكلات آن و اتحاد مسلمانان و گسترش اخوت و برادرى در میان مسلمین و امثال اینگونه امور از آن استفاده شود.

 


س 59: آیا كسى كه اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه ندارد، مسلمان حقیقى محسوب مى‏شود؟

عدم اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه، اعم از این كه بر اثر اجتهاد باشد یا تقلید، در عصر غیبت حضرت حجت «ارواحنا فداه» موجب ارتداد و خروج از دین اسلام نمى‏شود.

 


س 60: آیا ولى فقیه ولایت تكوینى دارد كه بر اساس آن بتواند احكام دینى را به هر دلیلى مانند مصلحت عمومى، نسخ نماید؟

بعد از وفات پیامبر اكرم «صلى الله علیه و آله» امكان نسخ احكام دین اسلام وجود ندارد، و تغییر موضوع یا پیدایش حالت ضرورت و اضطرار یا وجود مانع موقتى براى اجراى حكم، نسخ محسوب نمى‏شود، و ولایت تكوینى، اختصاص به معصومین «علیهم السلام» دارد.

 


س 61: وظیفه ما در برابر كسانى كه اعتقادى به ولایت فقیه جز در امور حسبیه ندارند، با توجه به اینكه بعضى از نمایندگان آنان این دیدگاه را ترویج مى‏كنند، چیست؟

ولایت فقیه در رهبرى جامعه اسلامى و اداره امور اجتماعى ملت اسلامى در هر عصر و زمان از اركان مذهب حقّه اثنى‏عشرى است كه ریشه در اصل امامت دارد، اگر كسى به نظر خود بر اساس استدلال و برهان به عدم لزوم اعتقاد به آن رسیده باشد، معذور است، ولى ترویج اختلاف و تفرقه بین مسلمانان براى او جایز نیست.

 


س 62: آیا اوامر ولى فقیه براى همه مسلمانان الزام آور است یا فقط مقلدین او ملزم به اطاعت هستند؟ آیا بر كسى كه مقلد مرجعى است كه اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه ندارد، اطاعت از ولى فقیه واجب است یا خیر؟

بر اساس مذهب شیعه همه مسلمانان باید از اوامر ولائى ولى فقیه اطاعت نموده و تسلیم امر و نهى او باشند، و این حكم شامل فقهاى عظام هم مى‏شود، چه رسد به مقلدین آنان. به نظر ما التزام به ولایت فقیه قابل تفكیك از التزام به اسلام و ولایت ائمّه معصومین(ع) نیست.

 


س 63: كلمه ولایت مطلقه در عصر پیامبر اكرم «صلى الله علیه و آله» به این معنى استعمال شده است كه اگر رسول اكرم «صلى الله علیه و آله» شخصى را به انجام كارى امر كنند، انجام آن حتى اگر از سخت‏ترین كارها هم باشد بر آن فرد واجب است، به طور مثال اگر پیامبر «صلى الله علیه و آله» به كسى دستور خودكشى بدهند. آن فرد باید خود را به قتل برساند. سؤال این است كه آیا ولایت فقیه در عصر ما با توجه به این كه پیامبر اكرم «صلى الله علیه و آله» معصوم بودند و در این زمان ولى معصوم وجود ندارد، به همان معناى عصر پیامبر «صلى الله علیه و آله» است؟

مراد از ولایت مطلقه فقیه جامع الشرایط این است كه دین حنیف اسلام كه آخرین دین آسمانى است و تا روز قیامت استمرار دارد دین حكومت و اداره امور جامعه است، لذا همه طبقات جامعه اسلامى ناگزیر از داشتن ولى امر و حاكم و رهبر هستند تا امت اسلامى را از شر دشمنان اسلام و مسلمین حفظ نماید، و از نظام جامعه اسلامى پاسدارى نموده و عدالت را در آن برقرار و از ظلم و تعدّى قوى بر ضعیف جلوگیرى نماید، و وسائل پیشرفت و شكوفائى فرهنگى، سیاسى و اجتماعى را تأمین كند. این كار در مرحله اجرا ممكن است با مطامع و منافع و آزادى بعضى از اشخاص منافات داشته باشد، حاكم مسلمانان پس از این كه وظیفه خطیر رهبرى را طبق موازین شرعى به عهده گرفت، باید در هر مورد كه لازم بداند تصمیمات مقتضى بر اساس فقه اسلامى اتخاذ كند و دستورات لازم را صادر نماید. تصمیمات و اختیارات ولى فقیه در مواردى كه مربوط به مصالح عمومى اسلام و مسلمین است، در صورت تعارض با اراده و اختیار آحاد مردم، بر اختیارات و تصمیمات آحاد امّت مقدّم و حاكم است، و این توضیح مختصرى درباره ولایت مطلقه‏است.

 


س 64: آیا همانگونه كه بقاء بر تقلید از میّت بنا بر فتواى فقها باید با اجازه مجتهد زنده باشد، اوامر و احكام شرعى حكومتى هم كه از رهبر متوفّى صادر شده است، براى استمرار و نافذ بودن احتیاج به اذن رهبر زنده دارد یا این كه بدون اذن رهبر زنده هم خود به خود از قابلیت اجرائى برخوردار است؟

احكام ولائى و انتصابات صادره از طرف ولى امر مسلمین اگر هنگام صدور، موقت نباشد، همچنان استمرار دارد و نافذ خواهد بود، مگر این كه ولى امر جدید مصلحتى در نقض آنها ببیند و آنها را نقض كند.

 


س 65: آیا بر فقهیى كه در كشور جمهورى اسلامى ایران زندگى مى‏كند و اعتقادى به ولایت مطلقه فقیه ندارد، اطاعت از دستورات ولى فقیه واجب است؟ و اگر با ولى فقیه مخالفت نماید فاسق محسوب مى‏شود؟ و در صورتى كه فقیهى اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه دارد ولى خود را از او شایسته‏تر به مقام ولایت مى‏داند، اگر با اوامر فقیهى كه متصدى مقام ولایت امر است مخالفت نماید، فاسق است؟

اطاعت از دستورات حكومتى ولى امر مسلمین بر هر مكلفى ولو این كه فقیه باشد، واجب است. و براى هیچ كسى جایز نیست كه با متصدى امور ولایت به این بهانه كه خودش شایسته‏تر است، مخالفت نماید. این در صورتى است كه متصدى منصب ولایت از راههاى قانونى شناخته شده به مقام ولایت رسیده باشد. ولى در غیر این صورت، مسأله به طور كلى تفاوت خواهد كرد.

 


س 66: آیا مجتهد جامع الشرائط در عصر غیبت ولایت بر اجراى حدود دارد؟

اجراى حدود در زمان غیبت هم واجب است و ولایت بر آن اختصاص به ولى امر مسلمین دارد.

 


س 67: آیا ولایت فقیه یك مسأله تقلیدى است یا اعتقادى؟ و كسى كه به آن اعتقاد ندارد چه حكمى دارد؟

ولایت فقیه از شئون ولایت و امامت است كه از اصول مذهب مى‏باشد. با این تفاوت كه احكام مربوط به ولایت فقیه مانند سایر احكام فقهى از ادّله شرعى استنباط مى‏شوند و كسى كه به نظر خود بر اساس استدلال و برهان به عدم پذیرش ولایت فقیه رسیده، معذور است.

 


س 68: گاهى از بعضى از مسئولین، مسأله‏اى به عنوان «ولایت ادارى» شنیده مى‏شود كه به معناى لزوم اطاعت از دستورات مقام بالاتر بدون حق اعتراض است. نظر جنابعالى در این باره چیست؟ و وظیفه شرعى ما كدام است؟

مخالفت با اوامر ادارى كه بر اساس ضوابط و مقررات قانونى ادارى صادر شده باشد، جایز نیست. ولى در مفاهیم اسلامى چیزى به عنوان ولایت ادارى وجود ندارد.

 


س 69: آیا اطاعت از دستورات نماینده ولى فقیه در مواردى كه داخل در قلمرو نمایندگى اوست، واجب است؟

اگر دستورات خود را بر اساس قلمرو صلاحیت و اختیاراتى كه از طرف ولى فقیه به او واگذار شده است، صادر كرده باشد، مخالفت با آنها جایز نیست.

 

--------------------------------------------------------

ولایت فقیه ، مقاله ای مختصر درباره ولایت فقیه

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

مطالب پیشنهادی

تماس با من

  • ایمیل: Bartarbin@yahoo.com
  • تلفن:
  • فکس:
  • موبایل:

همکاری با ما

چنانچه مایل به همکاری با ما هستید می توانید اخبار و مقالات خود را از طریق راه های ارتباطی به دست ما برسانید تا بعد از تایید سردبیر سایت منتشر نماییم.