بی بی سی مدیر جدیدش را سانسور میکند

رزیتا لطفی در 5 بهمن ماه 1394 پس از صادق صبا به ریاستِ شبکه سلطنتی انگلیس رسیده اما با گذشت دو ماه از انتصاب او به این سمت، هیچ اثری از وی نیست.

  نزدیک به 2 ماه از برکناریِ غیر منتظره صادق صبا از ریاست بی بی سی فارسی می گذرد. وی از سال 1387 و همزمان با شروع به کارِ بخش تلویزیونی بی بی سی فارسی، ریاست این بخش را بر عهده داشت.
"رزیتا لطفی در 5 بهمن ماه 1394 پس از صادق صبا به ریاستِ شبکه سلطنتی انگلیس رسیده اما با گذشت دو ماه از انتصاب وی به این سمت، هیچ اثری از او نیست .


گمانه زنی ها از رونماییِ رزیتا لطفی در جشن نوروزی بی بی سی حکایت داشت اما حضورِ او در این جشن، غیر رسمی و بسیار کمرنگ است به نحوی که مجریان این مراسم بر خلاف همیشه حتی از به میان آوردنِ نامِ مدیرشان هم پرهیز می کنند. لطفی تنها در چند صحنه کوتاه از این جشن، آن هم به شکلی اتفاقی به چشم میخورد.

از نکات قابل توجه دیگر عدمِ حضور داریوش کریمی، تهیه کننده و مجری پرنفوذِ برنامه پرگار در جشن نوروزی بی بی سی است. کریمی، همسر رزیتا لطفی است و طبق شنیده ها نقشی اساسی در برکناری صادق صبا از ریاست بی بی سی فارسی را ایفا کرده است.

رزیتا لطفی دانش آموخته دانشگاه تهران است و در سال 1374 به انگلستان مهاجرت می کند. وی سال 2004 در بحبوحه ی مذاکرات هسته ای ایران و اروپا در کاخ سعد آباد، همراه با هیئت مذاکره کننده انگلیسی تحت عنوانِ خبرنگار بی بی سی جهانی به تهران می آید.
لطفی چندی پس از سفر خود به تهران طی مقاله ای که در سایت بی­ بی ­سی جهانی منتشر می شود ، به حکومت ایران حمله کرده و به تمجید از حکومت پهلوی و شاه پیشین ایران پرداخت.

وی تحت پوشش خبرنگار بی بی سی جهانی، سفرهای زیادی را طی سالهای گذشته به ایران داشته است. وی در سفرهای خود، افراد زیادی را که عمدتا از بین دانشجویانِ پرحاشیه دانشگاه های مطرح ایران و به ویژه تهران بودند جذب بی بی سی می کند. نفیسه کوهنورد، فرن تقی زاده، بهرنگ تاج دین، بزرگمهر شرف الدین، نگین شیرآقایی ،علی همدانی و بسیاری دیگر ، از جمله ی این افراد هستند.

از سوی دیگر لطفی روابط نزدیکی با براندازان نظام ایران ، انجمن بهاییان ، جامعه ی فمنیستی و همچنین شبکه های وهابیِ تحت حمایت عربستانِ سعودی دارد.

از جمله برنامه های رزیتا لطفی در بی بی سی فارسی، دامن زدن به اختلافات قومیتی، نژادی، مذهبی و ... به منظور آسیب رساندن به امنیت ملی ایران است.

چند نمونه از اقدامات ضد ایرانی بی بی سی فارسی، طیِ حضور دو ماهه ی رزیتا لطفی بر ریاست این شبکه عبارت است از :

1. مصاحبه اخیرِ بی بی سی فارسی با شاهزاده ترکی الفیصل (رییس پیشین سرویس امنیت و اطلاعات خارجی عربستان) که به تطهیر اقدامات خصمانه ی سعودیها در منطقه پرداخته و ایران را مقصر آشوب های منطقه معرفی میکند

2. دادنِ تریبون به مدیر شبکه ی وهابی کلمه (عبدالفتاح خدمتی) در برنامه پرگار، با هدفِ تفرقه افکنی و بر هم زدنِ وحدت شیعیان و اهل تسنن در ایران

3. دعوت از براندازن و سلطنت طلبانی نظیر رضا پهلوی در بخش خبری

4. دعوت از سخنگوی جامعه ی بهاییان در برنامه پرگارِ بی بی سی

5. دادن تریبون به کامبیز حسینی (طنزپردازِ ضد ایرانی) در جشن نوروزی بی بی سی فارسی و اهانت وی به اقوام ایرانی و تحریک آنان به جدایی طلبی از ایران.


تغییر مدیریت بی بی سی فارسی، اگر چه غیرمنتظره به نظر می آِید، اما چنین اتفاقی از شگردهای معمول انگلیسی ها در مدیریت زیر مجموعه های خود است.

حال پافشاری بی بی سی فارسی برای مخفی ماندنِ هویتِ گذشته و حالِ مدیرِ جدیدش، ابهاماتِ زیادی را به همراه داشته است. اما دسته کم حضور رزیتا لطفی در مسند ریاست، ماهیتِ برانداز بی بی سی فارسی و عدم بی طرفی این شبکه ی سلطنتی انگلستان را بیش از پیش نمایان ساخته.

مطالب پیشنهادی

تماس با من

  • ایمیل: Bartarbin@yahoo.com
  • تلفن:
  • فکس:
  • موبایل:

همکاری با ما

چنانچه مایل به همکاری با ما هستید می توانید اخبار و مقالات خود را از طریق راه های ارتباطی به دست ما برسانید تا بعد از تایید سردبیر سایت منتشر نماییم.